BU33SD2MG-MTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BU33SD2MG-MTR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 200MA 5-SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BU33SD2MG-MTR Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 80 µA |
Mfr | PSRR 68dB (1kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 6V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 100mA | Supplier Device Package 5-SSOP |