BSM400D12P3G002
DigiKey Part Number
846-BSM400D12P3G002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM400D12P3G002
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 400A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 400A (Tc) 1570W (Tc) Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 109.2mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17000pF @ 10V
Packaging
Bulk
Power - Max
1570W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
400A (Tc)