BD12IC0WEFJ-E2
DigiKey Part Number
BD12IC0WEFJ-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD12IC0WEFJ-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD12IC0WEFJ-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD12IC0WEFJ-E2
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A 8-HTSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD12IC0WEFJ-E2 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
0.25 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
500 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1A