BD12IA5MEFJ-ME2
DigiKey Part Number
BD12IA5MEFJ-ME2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD12IA5MEFJ-ME2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD12IA5MEFJ-ME2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD12IA5MEFJ-ME2
Description
IC REG LIN 1.2V 500MA 8-HTSOP-J
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-HTSOP-J
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD12IA5MEFJ-ME2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
0.25 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
500 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Not For New Designs
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 500mA