LP3852EMPX-3.3
DigiKey Part Number
2156-LP3852EMPX-3.3-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP3852EMPX-3.3
Description
IC REG LIN 3.3V 1.5A SOT-223-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
10 mA
Packaging
Bulk
PSRR
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-5
Voltage Dropout (Max)
0.44V @ 1.5A