BZX79C33-T50A
DigiKey Part Number
2156-BZX79C33-T50A-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C33-T50A
Description
DIODE ZENER 33V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 33 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 23.1 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW