3EZ13D5G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 5 439
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 66
Zener Diode 13 V 3 W ±5% Through Hole Axial
3EZ13D5G
DigiKey Part Number
3EZ13D5G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3EZ13D5G
Description
DIODE ZENER 13V 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 9.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4.5 Ohms