1N5931BG | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1N5931BGOS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1N5931BG |
Description | DIODE ZENER 18V 3W AXIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 18 V 3 W ±5% Through Hole Axial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1N5931BG Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 13.7 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA |
Packaging Bulk | Operating Temperature -65°C ~ 200°C |
Part Status Obsolete | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package Axial |
Power - Max 3 W | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 12 Ohms |