RT9068-25GSP
DigiKey Part Number
1028-1314-2-ND - Tape & Reel (TR)
1028-1314-1-ND - Cut Tape (CT)
1028-1314-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9068-25GSP
Description
IC REG LINEAR 2.5V 50MA 8-SOP-EP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 8-SOP-EP
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Digi-Reel®
PSRR
65dB (50mA)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
60V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 50mA