RT8010-33GQW
DigiKey Part Number
1028-RT8010-33GQWTR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT8010-33GQWCT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT8010-33GQWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT8010-33GQW
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 6WDFN
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 6-WDFN Exposed Pad
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
1.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
Voltage - Input (Min)
2.5V