RT6150B-33GQW
DigiKey Part Number
RT6150B-33GQWTR-ND - Tape & Reel (TR)
RT6150B-33GQWCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT6150B-33GQW
Description
IC REG BCK BST 3.3V 800MA 10WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA 10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT6150B-33GQW Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-WDFN (2.5x2.5)
Voltage - Input (Min)
1.8V