R7FS7G27G3A01CFP#AA0
DigiKey Part Number
R7FS7G27G3A01CFP#AA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R7FS7G27G3A01CFP#AA0
Description
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 100LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4 Renesas Synergy™ S7 Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14)
EDA/CAD Models
R7FS7G27G3A01CFP#AA0 Models
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
240MHz