R7FS7G27G3A01CFC#AA0
DigiKey Part Number
R7FS7G27G3A01CFC#AA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R7FS7G27G3A01CFC#AA0
Description
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 176LFQFP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4 Renesas Synergy™ S7 Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 176-LFQFP (24x24)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R7FS7G27G3A01CFC#AA0 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
64K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
640K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 21x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M4
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
240MHz