NP30N06QDK-E1-AY | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NP30N06QDK-E1-AY |
Description | MOSFET 2N-CH 60V 30A 8HSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 60V 30A (Tc) 1W (Ta), 59W (Tc) Surface Mount 8-HSON (5x5.4) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38nC @ 10V |
Manufacturer Renesas Electronics Corporation | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2250pF @ 25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power - Max 1W (Ta), 59W (Tc) |
Part Status Active | Operating Temperature 175°C |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Grade Automotive |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc) | Package / Case 8-PowerLDFN |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 15A, 10V | Supplier Device Package 8-HSON (5x5.4) |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA | Base Product Number |