PXU11AB0
DigiKey Part Number
PXU11AB0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXU11AB0
Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U) 24VDC Panel Mount
Category
Display Type
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Manufacturer
Red Lion Controls
Display Characters - Height
0.433" (11.00mm), 0.275" (7.00mm)
Series
Voltage - Supply
24VDC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.00mm x 45.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U)
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
-200°C ~ 1800°C, 4 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type
Relay (4)
Features
Excitation Supply, Sensor Fault Detection
Control Method
On/Off, Proportional (PID)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C