RP30-2415SE | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RP30-2415SE-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RP30-2415SE |
Description | DC DC CONVERTER 15V 30W |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 18V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RP30-2415SE Models |
Category | Power (Watts) 30 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.6 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Isolated Module | Efficiency 89% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 18V | Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Current - Output (Max) 2A | Base Product Number |