RK-053.3S/H6
DigiKey Part Number
945-2419-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK-053.3S/H6
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK-053.3S/H6 Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6.4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Isolated Module
Efficiency
74%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.6mm x 7.0mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
303mA