RAC20NE-24SK/277 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 833mA 85 ~ 305 VAC Input
RAC20NE-24SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC20NE-24SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20NE-24SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC20NE-24SK/277 Models
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
87%
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
833mA
Line Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W
Load Regulation
2%