RAC04-3.3SA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Recom Power
In Stock: 184
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 1.2A 90 ~ 264 VAC Input
RAC04-3.3SA
DigiKey Part Number
945-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC04-3.3SA
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 4W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC04-3.3SA Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
68%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
7-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.44" L x 1.07" W x 0.69" H (36.7mm x 27.0mm x 17.6mm)
Approval Agency
CE, cULus, EN
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
3.3V
Line Regulation
±0.2%
Current - Output (Max)
1.2A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
4 W