R-78K3.3-2.0
DigiKey Part Number
945-R-78K3.3-2.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78K3.3-2.0
Description
2A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE' SI
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 4.5V - 36V Input
EDA/CAD Models
R-78K3.3-2.0 Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
85%
Type
Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension
0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Approval Agency
CB
Voltage - Input (Max)
36V