R-78C15-1.0
DigiKey Part Number
945-1393-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78C15-1.0
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 15V 1A 18V - 42V Input
EDA/CAD Models
R-78C15-1.0 Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
96%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
42V
Size / Dimension
0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)