RSP-600.000-1508-NS1
DigiKey Part Number
2151-RSP-600.000-1508-NS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-600.000-1508-NS1
Description
15 x 8 x 2.5mm Speaker
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 600 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Category
Power - Rated
500 mW
Power - Max
800 mW
Shape
Rectangular
Material - Cone
Plastic
Frequency Range
600 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
600Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
6 Ohms
Size / Dimension
0.591" L x 0.315" W (15.00mm x 8.00mm)
Efficiency - dBA
87.00
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C