RSP-1300.000-1341-NS1
DigiKey Part Number
2151-RSP-1300.000-1341-NS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1300.000-1341-NS1
Description
15mm OD x 4.1mm Speaker
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 1.3 kHz ~ 20 kHz Top Round
Category
Power - Rated
300 mW
Power - Max
500 mW
Shape
Round
Material - Cone
Plastic
Frequency Range
1.3 kHz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
1.3kHz
Termination
Wire Leads with Connector
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Efficiency - dBA
87.00
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C