AS-16.000-18
DigiKey Part Number
2151-AS-16.000-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS-16.000-18
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS-16.000-18 Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm