QPSF-125-12
DigiKey Part Number
Q658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QPSF-125-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 125W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 2.99" W x 1.20" H (127.0mm x 76.0mm x 30.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output 1
10.5 A