QFWC-60-20-USCR
DigiKey Part Number
Q1288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFWC-60-20-USCR
Description
AC/DC WALL MNT ADAPT 5V-20V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
Qualtek
No Load Power Consumption
100mW
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
USB C Receptacle
Size / Dimension
2.58" L x 2.58" W x 1.14" H (65.5mm x 65.5mm x 29.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A, 3A, 3A, 3A, 3.25A