QADA-65-12-1402
DigiKey Part Number
Q1200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QADA-65-12-1402
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
Qualtek
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BSMI, CB, CCC, CE, cULus, FCC, GS, PSE
Current - Output (Max)
5A