QADA-120-12-1442
DigiKey Part Number
Q1188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QADA-120-12-1442
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 108W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 108 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
108 W
Manufacturer
Qualtek
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.62" L x 2.60" W x 1.54" H (168.1mm x 66.0mm x 39.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
BSMI, CB, CE, cULus, FCC, GS, PSE
Voltage - Output
12V
Weight
1.301 lb (590.0 g)
Current - Output (Max)
9A