FAD1-12038CBJW12
DigiKey Part Number
Q999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-12038CBJW12
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 120.1 CFM (3.36m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
48.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
7.44 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.518 lb (234.96 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.620A
Air Flow
120.1 CFM (3.36m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.335 in H2O (83.4 Pa)