FAD1-08015CBMW12
FAD1-08015CBMW12
DigiKey Part Number
Q1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-08015CBMW12
Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 21.8 CFM (0.610m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
24.9dB(A)
Mfr
Power (Watts)
600 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.137 lb (62.14 g)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.050A
Air Flow
21.8 CFM (0.610m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.078 in H2O (19.4 Pa)