07145-SP036
DigiKey Part Number
CR365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
07145-SP036
Description
POWER CORD W/PLUG FAN 45DEG 36"
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Power Cord Fan Terminal Receptacle 45° 36.0" (914.4mm) NEMA 1-15 Plug
Category
Number of Conductors
2
Manufacturer
Qualtek
Cord Type
SPT-1
Packaging
Bulk
Wire Gauge
18 AWG
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cUL, UL
Style
Female Receptacle to Male Plug
Voltage Rating
125 V
1st Connector
Fan Terminal Receptacle 45°
Current Rating (Amps)
10 A
2nd Connector
NEMA 1-15 Plug
Operating Temperature
105°C
Length
36.0" (914.4mm)