PG0255.601NL
DigiKey Part Number
553-3096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0255.601NL
Description
FIXED IND 600NH 27A 1.87 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 nH Shielded Wirewound Inductor 27 A 1.87mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
28A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.87mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)