PA5404.152NLT
DigiKey Part Number
553-PA5404.152NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5404.152NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5404.152NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5404.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 12A 9 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 12 A 9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA5404.152NLT Models
DC Resistance (DCR)
9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
43MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
16.5A