PA5119.421NLT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
420 nH Shielded Inductor 16 A 3.15mOhm Nonstandard
PA5119.421NLT
DigiKey Part Number
553-PA5119.421NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5119.421NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5119.421NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5119.421NLT
Description
FIXED IND 420NH 16A 3.15 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PA5119.421NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.15mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.480" L x 0.386" W (12.20mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
42A