PA4793.501HLT
DigiKey Part Number
553-PA4793.501HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA4793.501HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA4793.501HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4793.501HLT
Description
FIXED IND 500NH 40A 1.15 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 nH Shielded Inductor 40 A 1.15mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.15mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.575" L x 0.327" W (14.60mm x 8.30mm)
Current - Saturation (Isat)
60A
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)