PA1494.362NLT
DigiKey Part Number
553-3815-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-3815-1-ND - Cut Tape (CT)
553-3815-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA1494.362NLT
Description
FIXED IND 3.6UH 17A 1.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 µH Shielded Planar Inductor 17 A 1.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Planar
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.780" L x 0.770" W (19.81mm x 19.56mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.290" (7.37mm)