BMMN000606304R7MX1
DigiKey Part Number
553-BMMN000606304R7MX1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMN000606304R7MX1
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 33 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 33mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)