BMMN000606301R0MX1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
1 µH Shielded Molded Inductor 11.2 A 7.25mOhm Max Nonstandard
BMMN000606301R0MX1
DigiKey Part Number
553-BMMN000606301R0MX1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMN000606301R0MX1
Description
FIXED IND 1UH 11.2A 7.25 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
13.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.25mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)