BMMA001010402R2MX1
DigiKey Part Number
553-BMMA001010402R2MX1TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BMMA001010402R2MX1CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BMMA001010402R2MX1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMA001010402R2MX1
Description
FIXED IND 2.2UH 12A 7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 12 A 7mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
27A
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)