BMMA00101040100MX1
DigiKey Part Number
553-BMMA00101040100MX1TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BMMA00101040100MX1CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BMMA00101040100MX1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMA00101040100MX1
Description
FIXED IND 10UH 6A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 6 A 30mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)