BMMA000606302R2MV1
DigiKey Part Number
553-BMMA000606302R2MV1TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BMMA000606302R2MV1CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BMMA000606302R2MV1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMA000606302R2MV1
Description
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 20mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
14A
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)