BMCA00060630100MD1
DigiKey Part Number
553-BMCA00060630100MD1TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BMCA00060630100MD1CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BMCA00060630100MD1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMCA00060630100MD1
Description
FIXED IND 10UH 3A 102 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 3 A 102mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
102mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)