ANTX100P001B24553
DigiKey Part Number
311-1551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANTX100P001B24553
Description
RF ANT 2.4GHZ/5.5GHZ FLAT PATCH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, WLAN, Zigbee™ Flat Patch U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Adhesive
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Pulse Electronics
VSWR
2.5
Packaging
Bulk
Gain
4.6dBi, 3.9dBi
Part Status
Active
Power - Max
1 W
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Features
Cable - 100mm
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
Frequency (Center/Band)
2.4GHz, 5.5GHz
Mounting Type
Adhesive
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.875GHz
Height (Max)
0.037" (0.95mm)