ADCC002016121R5MC1
DigiKey Part Number
553-ADCC002016121R5MC1TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-ADCC002016121R5MC1CT-ND - Cut Tape (CT)
553-ADCC002016121R5MC1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCC002016121R5MC1
Description
FIXED IND 1.5UH 2.3A 95 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 2.3 A 95mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
95mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)