AT-1224-TWT-12V-R
AT-1224-TWT-12V-R
AT-1224-TWT-12V-R
DigiKey Part Number
668-1485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT-1224-TWT-12V-R
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 12MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Electromechanical/Magnetic 12 V 40mA 2.4kHz 85dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
EDA/CAD Models
AT-1224-TWT-12V-R Models
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
40mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated
12 V
Voltage Range
6 ~ 15V
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Frequency
2.4kHz
Height - Seated (Max)
0.362" (9.20mm)