EM1166-60-9# | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 501-2521-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EM1166-60-9# |
Description | TEST LEAD BANANA TO GATOR 60" |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60.0" (1524.00mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 30VAC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Cable Length 60.0" (1524.00mm) |
Manufacturer Pomona Electronics | Type Patch Cord |
Series | Contents 1 Lead, White |
Packaging Bulk | Material - Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Part Status Obsolete | Wire Gauge 18 AWG |
Stacking Method Multi-Stacking, Front and Vertical | Voltage - Rated 30VAC |
Configuration Banana to Alligator | Current Rating (Amps) 5A |