EM1166-144-2#
DigiKey Part Number
501-2538-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1166-144-2#
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 144"
Customer Reference
Detailed Description
144.0" (3657.60mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 30VAC
Category
Cable Length
144.0" (3657.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
30VAC
Configuration
Banana to Alligator
Current Rating (Amps)
5A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 144"
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
In-Stock: 92
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 607
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
In-Stock: 237
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
In-Stock: 491
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"