PC792A-1C-C1-12C-N-X
DigiKey Part Number
2634-PC792A-1C-C1-12C-N-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC792A-1C-C1-12C-N-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Manufacturer
Picker Components
Must Release Voltage
1.8 VDC
Packaging
Bag
Operate Time
7 ms
Part Status
Active
Release Time
2 ms
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
133.3 mA
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
90 Ohms