PC782-1C-12S-D-X
DigiKey Part Number
2634-PC782-1C-12S-D-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC782-1C-12S-D-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
Picker Components
Operate Time
10 ms
Packaging
Tube
Release Time
7 ms
Part Status
Active
Features
Diode, Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
125 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Power
1.5W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
96 Ohms
Must Operate Voltage
8.4 VDC