PSC15R-075-R
DigiKey Part Number
993-PSC15R-075-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSC15R-075-R
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W
Detailed Description
7.5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.82" L x 1.77" W x 1.30" H (71.7mm x 45.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
7.5V
Approval Agency
CB, CE, cULus
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.333 lb (151.05 g)
Power (Watts)
15 W